bullying
Η ενδοσχολική βία ή σχολικός εκφοβισμός είναι ένα φαινόμενο της σχολικής κοινότητας με δυσάρεστες συνέπειες στη ζωή των μαθητών. Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και μάλιστα έχει προταθεί στην Ευρωπαϊκή Ένωση να γίνει και πανευρωπαϊκή ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού. Το τελευταίο δείχνει τη σπουδαιότητα της αντιμετώπισης του φαινομένου και της επίλυσης του προβλήματος σε συλλογικό επίπεδο.

Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying), όπως και ο όρος «θυματοποίηση» (victimization) χρησιμοποιούνται για να περιγράψουν μια κατάσταση κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.
Ο εκφοβισμός και η βία στο σχολείο είναι και ομαδικό φαινόμενο, καθώς δεν αφορά μόνο το μαθητή που εκφοβίζει και εκείνον που εκφοβίζεται, αλλά και όσους είναι παρόντες ή γνωρίζουν την ύπαρξή του, δηλαδή τους παρατηρητές, οι οποίοι μπορεί να είναι είτε μαθητές είτε ενήλικες.
Με αφορμή αυτή τη μέρα οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί της Ομάδας Πρόληψης-Αντιμετώπισης Σχολικής Βίας του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας κ. Καλλιόπη Ευαγγελίδου και κ. Σταυρούλα Σιατήρα, φιλόλογοι, σε συνεργασία με ομάδα μαθητών-τριών σε τοίχους του σχολικού κτιρίου τοποθέτησαν αφίσες, για να διαδώσουν στη σχολική μας κοινότητα το μήνυμα: «Δε φοβάμαι, δεν εκφοβίζω!».