IMG 0552Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς όλων των σχολικών μονάδων της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, ιδέες και εμπειρίες, να ενημερωθούν ή και να προτείνουν τρόπους για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, στο 3ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας προγραμματίστηκαν και υλοποιήθηκαν μα απόφαση του Συλλόγου διδασκόντων δύο δράσεις:

Α) Προβολή οπτικοποιημένου υλικού στους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου και διεξαγωγή διαδραστικής ομιλίας με θέμα «Σχολική βία: Φαινόμενα, Αίτια, Τρόποι Αντιμετώπισης». Αφιερώθηκε ένα δίωρο ανά τάξη. Το συντονισμό της δράσης αυτής ανέλαβε η κ. Καλλιόπη Ευαγγελίδου, φιλόλογος του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας και μέλος της Ομάδας Δράσεων Πρόληψης Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού (ΣΒΕ) του Σχολείου.

Β) Δημιουργία τοιχογραφίας από μαθητές του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας σε εξωτερικό τοίχο του κτιρίου της σχολικής μονάδας. Ο «Τοίχος κατά της Βίας» αποτελεί μία καλλιτεχνική παρέμβαση και μία βιωματική δράση. Το συντονισμό της δράσης αυτής ανέλαβε η κ. Σταυρούλα Σιατήρα, φιλόλογος του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας και μέλος της Ομάδας Δράσεων Πρόληψης Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού (ΣΒΕ) του Σχολείου.

Οι μαθητές που δημιούργησαν την τοιχογραφία ήταν οι: Ιωάννης Κούτσικος και Δήμος Χαρκοπλιάς, από την Α΄ τάξη, Άγγελος Δελλής και Πολύβιος Μυλωνής, από τη Β΄ τάξη και Γιώργος Παραθύρας από τη Γ΄ τάξη. Στη δράση ενεπλάκησαν, βοηθώντας στην ολοκλήρωση της καλλιτεχνικής παρέμβασης, και άλλοι μαθητές του σχολείου.

Οι παραπάνω δράσεις είχαν ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.