2014 12 08 11.57.261
Τη Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στο 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας Ενημέρωση των μαθητών της Α΄ Λυκείου με θέμα: «Σχολικός Εκφοβισμός: Φαινόμενα, Αίτια, Τρόποι Αντιμετώπισης». Τους μαθητές ενημέρωσαν οι: κ. Ειρήνη Στάμου, ψυχολόγος, και η κ. Ιωάννα Χιώτη, Κοινωνική Λειτουργός της Κινητής Μονάδας Ψυχικής Υγείας Καρδίτσας. Η παρουσίαση και ο διάλογος που την ακολούθησε ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστικά για τους μαθητές της σχολικής κοινότητας.

Την πρωτοβουλία για την οργάνωση της ενημέρωσης ανέλαβαν οι κ. Ευαγγελίδου Καλλιόπη και η κ. Σιατήρα Σταυρούλα, Φιλόλογοι του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας. Οι δύο εκπαιδευτικοί είναι μέλη της Ομάδας Δράσεων Πρόληψης Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού (ΣΒΕ) του Σχολείου και στα πλαίσια λειτουργίας αυτής της Ομάδας προγραμματίζουν διάφορες δράσεις πρόληψης της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού.