pdf2018c 350x140Οι Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί Φυσικής "Αριστοτέλης" 2018 για μαθητές Λυκείου και Γυμνασίου θα διενεργηθούν το Σάββατο 10/03/2018 σε εξεταστικά κέντρα σε όλη τη χώρα που θα ανακοινωθούν. Η β΄ φάση του Διαγωνισμού για τους μαθητές της Γ' Λυκείου θα διενεργηθεί το Σάββατο 14/04/2018 στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Ενδεικτικά θέματα προηγούμενων ετών για κάθε τάξη Γυμνασίου και Λυκείου,αντιπροσωπευτικά της φιλοσοφίας των θεμάτων των Διαγωνισμών και των Ολυμπιάδων είναι αναρτημένα με τις λύσεις τους στους διαδικτυακούς τόπους http://micro-kosmos.uoa.gr και  www.eef.gr . Η μελέτη τους μπορεί να αποτελέσει μια προπαρασκευαστική φάση των Διαγωνισμών,ώστε να δοθεί έναυσμα ενδιαφέροντος και τρόπος μελέτης και προετοιμασίας στους μαθητές

Θεματικές Ενότητες Διαγωνισμού