Η ομάδα μαθητών του 3ου λυκείου προκρίθηκε στον τοπικό διαγωνισμό.

euso17chem O Τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός, για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στη 15η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2017, διεξήχθη με επιτυχία το περασμένο Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016 στο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Καρδίτσας. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ) υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Σκοπός του είναι η προώθηση της πειραματικής διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών, καθώς και η εξοικείωση των μαθητών με την επιστημονική μεθοδολογία για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων από την καθημερινή ζωή.

Τις περισσότερες μονάδες συγκέντρωσε η ομάδα του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας (αποτελούμενη από τις μαθήτριες Βασιλική Κουτσιούμπα, Θεοδώρα Σύρρου και Χρυσοβαλάντου Επισκόπου)
Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού
1ο ΓΕΛ, Βιολογία 86, Φυσική 66, Χημεία 87, Σύνολο 239