EUSO20142O Τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός, για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στη 12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών - EUSO 2014, διεξήχθη με επιτυχία το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013 στο εργαστήριο του ΕΚΦΕ Καρδίτσας.Τις περισσότερες μονάδες συγκέντρωσε η ομάδα του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας (που προκρίνεται για την επόμενη φάση) με δεύτερη αυτή του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας (αναπληρωματική σε περίπτωση κωλύματος της πρώτης).

Η ομάδα του 3ου Λυκείου αποτελείται από τους μαθητές της Β΄Τάξης:

• Ζιαζόπουλο Παντελή
  • Σακκά Γεώργιο και
  • Σιαφάκα Σπύρο.

Τους μαθητές προετοίμασαν οι καθηγητές Αργύρης Χαράλαμπος Χημικός, Μπαλτάς Δημήτριος Βιολόγος και ο Παραθύρας Ηλίας Φυσικός

Διαγωνίσθηκαν 3μελείς ομάδες μαθητών από τα ΓΕΛ: 1ο, 3ο, 4ο Καρδίτσας και Προαστίου για να προκριθεί εκείνη η ομάδα που θα συμμετάσχει στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού, η οποία για τα σχολεία της Θεσσαλίας θα διεξαχθεί στις 25 Ιανουαρίου 2014 στη Θεσσαλονίκη (περισσότερες πληροφορίες για ακριβή τοποθεσία, ώρα, κ.ά. θα σας γνωστοποιηθούν σύντομα).

Δείτε την αξιολόγηση εδώ

Τα θέματα Φυσικής εδώ