euso2014

Η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ) προκηρύσσει «Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την επιλογή στην 12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών-EUSO 2014» δύο τριμελών ομάδων μαθητών Λυκείου. Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν μαθητές Λυκείου που γεννήθηκαν μετά την 01-01-1997.

Ο διαγωνισμός γίνεται το Σάββατο 7/12/2013 στο ΕΚΦΕ Καρδίτσας 09:00-12:00

(Είσοδος από την πλευρά της ΔΕΗ)

Ο Διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις. Στην πρώτη φάση, σε τοπικούς Μαθητικούς Διαγωνισμούς, θα επιλεγεί η ομάδα (ή οι ομάδες) μαθητών από την περιοχή ευθύνης κάθε ΕΚΦΕ. Οι τοπικοί διαγωνισμοί θα διεξαχθούν το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013. Οι ομάδες που θα επιλεγούν από όλους τους τοπικούς διαγωνισμούς, θα συμμετάσχουν στη δεύτερη και τελική φάση του διαγωνισμού, η οποία θα διεξαχθεί:
Στις 18 Ιανουαρίου 2014, στο Ε.Κ.Φ.Ε. Νέας Φιλαδέλφειας, στην Αθήνα και στον οποίο θα συμμετάσχουν οι μαθητικές ομάδες που προκρίθηκαν από του τοπικούς Διαγωνισμούς των ΕΚΦΕ των Περιφερειών Αττικής, Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας, Στερεάς Ελλάδος, Κρήτης, Βορείου Αιγαίου και Νοτίου Αιγαίου.
Στις 25 Ιανουαρίου 2014, θα συμμετάσχουν οι μαθητικές ομάδες που προκρίθηκαν από του τοπικούς Διαγωνισμούς των Ε.Κ.Φ.Ε. των Περιφερειών Θεσσαλίας, Ηπείρου, Δυτικής Μακεδονίας, Κεντρικής Μακεδονίας, Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και Ιονίων νήσων.
Από τον κάθε τελικό διαγωνισμό θα επιλεγεί μια τριμελείς ομάδα μαθητών που θα συμμετάσχει στην 12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2014, η οποία θα γίνει στην Αθήνα από 30 Μαρτίου έως 6 Απριλίου 2014.

Συνημμένα:

Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (panelllinios_euso_2014.pdf)Προκύρηξη διαγωνισμού EUSO 2014

Ιστοσελίδα: http://ekfe.kar.sch.gr

Πληροφορίες: Σεραφείμ Μπίτσιος

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">mail@ekfe.kar.sch.gr & Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">ekfekar@sch.gr

ekfe.gr