Martin Evison113
Την Πέμπτη 05 Δεκεμβρίου του 2019 μαθητές/τριες της Α΄ τάξης τους 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον Professor Martin Paul Evison, καθηγητή Εγκληματολογικών Επιστημών και επικεφαλής της Μονάδας Δικαστικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Northumbria στο Ηνωμένο Βασίλειο. Αντικείμενο της συζήτησης ο αρχαίος ελληνικός κόσμος και ειδικότερα η περιοχή της Θεσσαλίας μέσα από τις έρευνες του διακεκριμένου επιστήμονα.

Αρχικά, ο καθηγητής Evison συστήθηκε στους παρευρισκόμενους/ες, δίνοντας το στίγμα της επαγγελματικής και ακαδημαϊκής του σταδιοδρομίας. Ακολούθως, σε συνέντευξη μαθητών/τριών, αναφέρθηκε στο αντικείμενο έρευνας της Εγκληματολογίας και στη συμβολή της επιστήμης αυτής στην έρευνα του παρόντος και του παρελθόντος. Η αναφορά του στη μελέτη του αρχαίου DNA και στα ευρήματα ανασκαφών από την αρχαία Ελλάδα και ειδικότερα από τη Θεσσαλία (το σπήλαιο της Θεόπετρας στην Καλαμπάκα) κινητοποίησαν το ενδιαφέρον των συμμετεχόντων/ουσών και εμπλούτισαν τις γνώσεις τους για το παρελθόν, αποδεικνύοντας ότι η διεύρυνση των οριζόντων αποτελεί ευκαιρία και συνάμα αναγκαιότητα. Το γεγονός ότι ο καθηγητής υπήρξε ιδιαίτερα προσιτός και άμεσος και ότι όλη η συζήτηση αφορούσε την αρχαιότητα και διεξήχθη στην αγγλική γλώσσα οδήγησαν σε μια ξεχωριστή και πρωτόγνωρη εμπειρία στα πλαίσια του μαθήματος της αρχαίας ελληνικής και της αγγλικής γλώσσας.
Οι μαθητές/τριες που πραγματοποίησαν τη συνέντευξη ήταν οι: Αγγελική Αγοροπούλου, Βασίλης Εκίζογλου, Χαριτίνη Κούτσικου, Χρύσα Μήνου, Αλκυόνη Μπλέκα, Άγγελος Παπαγιάννης, Μαρένα Παππά, Λήδα Χαντζιάρα.
Τον συντονισμό της συζήτησης ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί: Στυλιανή Γκόβαρη, Σταυρούλα Σιατήρα και Μάρθα Ελευθεριάδου.