dedrofiteysi05
Στο πλαίσιο του Προγράμματος Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας 2019 του Δήμου Καρδίτσας μαθητές και μαθήτριες του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας συμμετείχαν εθελοντικά, την Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2019, σε δενδροφύτευση στον προαύλιο χώρο του σχολείου.
Σε συνεργασία με το Τμήμα Συντήρησης Χώρων Πρασίνου της Διεύθυνσης Καθαριότητας, Ανακύκλωσης & Πρασίνου του Δήμου Καρδίτσας έγινε η επιλογή του κατάλληλου είδους δέντρων ώστε οι 27 μαθητές/τριες του 3ου τμήματος της Α΄ τάξης να προβούν στην υλοποίηση της δράσης τους, δίνοντας ζωή στον χώρο. Τα δέντρα, που τα ίδια τα παιδιά φύτεψαν, θα μεγαλώνουν μαζί τους και επισκεπτόμενοι αργότερα τον χώρο ως ενήλικοι, θα καμαρώνουν για την προσφορά τους στο αστικό περιβάλλον.
Η χαρά και η ικανοποίηση ζωγραφισμένη στα πρόσωπα των συμμετεχόντων ενθαρρύνει την πραγματοποίηση ανάλογων βιωματικών εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που ενισχύουν την ευαισθητοποίηση των μαθητών απέναντι σε θέματα σεβασμού, ανάδειξης και προστασίας του περιβάλλοντος, ενώ παράλληλα καλλιεργούν την αξία της εθελοντικής προσφοράς.