Strasburg

H μαθήτρια της Β’ Τάξης του Σχολείου μας, Παππά Ζωή του Πέτρου, συμμετείχε στην ημερίδαEUROSCOLA που διοργάνωσε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο στις 21 Φεβρουαρίου 2019. Η μαθήτρια ήταν μέλος της ομάδας των 24 μαθητών/τριών καθώς και των συνοδών καθηγητών που εκπροσώπησαν την Περιφέρεια Θεσσαλίας στην ημερίδα που πραγματοποιήθηκε στην έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου κατά το χρονικό διάστημα 19-21 Φεβρουαρίου 2019. Το κριτήριο της συμμετοχής της μαθήτριας ήταν η διάκρισή της στο γραπτό διαγωνισμό EUROSCOLA.

Για περισσότερες φωτογραφίες πατήστε την φωτογραφία

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της Ευρώπης, να εκφράσουν τις απόψεις και τις προσδοκίες τους για το Ευρωπαϊκό οικοδόμημα, να μετέχουν σε προσομοίωση τακτικής συνεδρίασης του Κοινοβουλίου, να επικοινωνήσουν και να μοιραστούν πολύτιμες εμπειρίες με μαθητές σχολείων από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες. Επίσης, οι συμμετέχοντες είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθούν και να γνωρίσουν τη γραφική πόλη του Στρασβούργου με επίσκεψη στον καθεδρικό ναό της πόλης, στο ιστορικό κέντρο με τις όμορφες πλατείες και να περπατήσουν κατά μήκος της διαδρομής των καναλιών της "Petite France".
Ο Διευθυντής, ο Σύλλογος των Καθηγητών και οι μαθητές/τριες του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας εύχονται στη μαθήτρια Παππά Ζωή σημαντικές επιτυχίες και στο μέλλον.