Θέατρο 2018

Την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2018 μαθητές-τριες των Α’, Β΄και Γ΄ (Ανθρωπιστικών Σπουδών) τάξεων του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας μαζί με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς τους παρακολούθησαν στο «Κινηματοθέατρο Καρδίτσας» τη θεατρική παράσταση «Γυάλινος Κόσμος». Το έργο, σε σκηνοθεσία Βασίλη Νανάκη, παρουσίασε στο κοινό η θεατρική ομάδα «Θέατρο Επίκεντρο».

Ο Γυάλινος Κόσμος (αγγλικός τίτλος: The Glass Menagerie, Το Γυάλινο Θηριοτροφείο) είναι θεατρικό έργο του Αμερικανού συγγραφέα Τένεσσι Ουίλιαμς και ένα από τα αριστουργήματα της παγκόσμιας δραματουργίας. Στο έργο εξιστορείται, μέσα από τις αναμνήσεις του Τομ, η ζωή της οικογένειας Γουίνγκφιλντ, που την απαρτίζουν ο γιος Τομ, η μητέρα Αμάντα και η κόρη Λάουρα. Ο πατέρας τούς έχει εγκαταλείψει για χρόνια κι εκείνοι ζουν σ' ένα δικό τους "γυάλινο κόσμο". Και τα τρία μέλη της οικογένειας των Γουίνγκφιλντς, δυσκολεύονται να αποδεχθούν την πραγματικότητα και έτσι αποσύρονται ο καθένας στον ιδιωτικό κόσμο των ψευδαισθήσεών τους.
Συμπερασματικά, οι μαθητές-τριες παρακολούθησαν μια ενδιαφέρουσα θεατρική παράσταση και είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον κόσμο του έργου και να προβληματιστούν.