mylonasΤην Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας συμμετείχαν σε επιμορφωτικό πρόγραμμα από τον ΙΟΑΣ «Πάνος Μυλωνάς» για την οδική ασφάλεια. Για την παρακολούθηση του θεωρητικού και του βιωματικού μέρους οι μαθητές μετέβησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου ΕΠΑΛ και στο χώρο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Καρδίτσας. Η εκδήλωση οργανώθηκε από τον Δήμο της πόλης μας στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας.
Το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς» είναι το αποτέλεσμα ενός οράματος που γεννήθηκε από μια τραγική και άδικη απώλεια. Αυτή του Πάνου Μυλωνά, που έχασε τη ζωή του σε ηλικία μόλις 22 ετών σε τροχαίο δυστύχημα το μεσημέρι της 22ας Μαρτίου 2004 ενώ πήγαινε να παρακολουθήσει τα μαθήματά του στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας. Μια ιδέα, από μια ανάγκη: να μην χάνονται συνάνθρωποί μας στους δρόμους της χώρας μας. Και οι υπεύθυνοι του Ινστιτούτου αυτό επιχείρησαν να κάνουν, δηλαδή να καταδείξουν την ανάγκη για εκπαίδευση σε θέματα οδικής ασφάλειας και για τήρηση των σχετικών νόμων, ώστε να μη χάνονται ανθρώπινες ζωές.
Τους μαθητές συνόδευσαν εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας: κ. Καλλιόπη Καλτσά, η κ. Σταυρούλα Σιατήρα, ο κ. Χαράλαμπος Αργύρης και ο κ. Αλέξανδρος Νικολάου.