Διδακτικές επισκέψεις των μαθητών της Β’ Λυκείου 2018

Την Τετάρτη 25-04-2018 οι μαθητές της Β’ Λυκείου του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας επισκέφθηκαν τον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής Καμινάδων Καρδίτσας και το Παυσίλυπο. Η επίσκεψη προγραμματίστηκε στο πλαίσιο των μαθημάτων: Αρχές Φιλοσοφίας και των Θρησκευτικά.

Αρχικά, οι μαθητές βρέθηκαν στον Ιερό Ναό. Εκεί είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν για την κατασκευή του ναού και την αγιογράφησή του με τον θεολόγο και νεωκόρο του Ιερού Ναού κ. Γιάννη Αντωνίου. Παράλληλα, συζητήθηκαν και θέματα χριστιανής λατρείας και ηθικής.
Στη συνέχεια, οι μαθητές επισκέφθηκαν το Παυσίλυπο. Η κ. Μαρίνα Δουλγεράκη, γεωπόνος του Δήμου Καρδίτσας ξενάγησε και προσέφερε σημαντικές πληροφορίες για τον χώρο, τονίζοντας θέματα οικολογικής ευαισθησίας και συμπεριφοράς, κάτι που είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για τους μαθητές στο αστικό περιβάλλον που ζουν.
Συνοδοί των μαθητών ήταν οι: κ. Στυλιανή Γκόβαρη, κ. Νικόλαος Αγγελάκης, κ. Αλέξανδρος Νικολάου και κ. Σταυρούλα Σιατήρα, εκπαιδευτικοί του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας.