Οι μαθητές των δύο τμημάτων Καλλιτεχνικής Παιδείας, επιλεγόμενου μαθήματος της Α΄ Λυκείου, του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας επισκέφτηκαν την Πέμπτη 2/3/2017 το θεατρικό χώρο «Όψεις». Ο σκοπός της επίσκεψης ήταν η συμμετοχή σε προγραμματισμένο βιωματικό σεμινάριο τεχνικών θεατρικής έκφρασης που πραγματοποίησε ο καταξιωμένος σκηνοθέτης Βασίλης Κυρίτσης

Με την επαγγελματική αλλά και παιδαγωγική του καθοδήγηση οι μαθητές απόλαυσαν μια γόνιμη βιωματική θεατρική εμπειρία. Μετά από σύντομη θεωρητική εισαγωγή που αποσκοπούσε στη δημιουργία κλίματος κατάλληλου, επικοινωνιακά και θεατρικά, ο σκηνοθέτης πρόσφερε τη δυνατότητα, σχεδόν σε όλους τους συμμετέχοντες, προσωπικής πρακτικής σε δράσεις που τονώνουν την αυτοπεποίθηση και υποδεικνύουν βασικά σημεία που πρέπει να προσεχθούν ώστε οι μαθητές να πραγματοποιούν μια λογοτεχνική ανάγνωση ή να αποδίδουν με αξιώσεις ένα θεατρικό ρόλο σε μια σχολική θεατρική παράσταση.

Οι δραστηριότητες αφορούσαν στρατηγικές για μια λογοτεχνική-θεατρική ανάγνωση κειμένου δυνατά σε ακροατήριο με παράλληλη επισήμανση των θετικών αλλά και όσων στοιχείων επιδέχονται βελτίωση για να κατανοείται με πληρότητα και να εκφέρεται με πιστότητα το ύφος του θεατρικού- κατά βάση λογοτεχνικού- κειμένου. Η συνειδητοποίηση της σημασίας της σωστής ανάγνωσης έθεσε τις βάσεις για το δεύτερο σκέλος του σεμιναρίου, στο οποίο διοργανώθηκε εκ του προχείρου- λόγω του μικρού χρονικού περιθωρίου -θεατρικό αναλόγιο βασισμένο στον Επίλογο του θεατρικού κειμένου του Γρ. Ξενόπουλου «Οι φοιτηταί».
Η επιτυχία του σεμιναρίου ήταν εμφανής τόσο από την καθολική και με ενθουσιασμό διάθεση συμμετοχής των μαθητών, όσο και από την αίσθηση ικανοποίησης στο τέλος του. Αξίζει να σημειωθεί πως ο γνωστός σκηνοθέτης δώρισε στις συνοδούς καθηγήτριες και υπεύθυνες των τμημάτων Καλλιτεχνικής Παιδείας Σιατήρα Στ. και Μπαϊράμη Π., εκπαιδευτικούς ΠΕ02 του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας, ένα τόμο με θεατρικά έργα του Γρ. Ξενόπουλου, φωτοαντίγραφα ενός εκ των κειμένων («Οι φοιτηταί») και γνωστικό υλικό που αφορά τον Γρ. Ξενόπουλο και το εν γένει έργο του.
Τον ευχαριστούμε πολύ για την πραγματικά πολύτιμη προσφορά του!