ΕΠΙΣΚΕΨΗ 3ου ΓΕΛ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
(ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ-ΒΟΛΟΣ)

Βολος20167Οι μαθητές και μαθήτριες της Κατεύθυνσης Ανθρωπιστικών Σπουδών της Γ΄ τάξης του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας επισκέφτηκαν το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στον Βόλο, την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2017. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του Προγράμματος «Ανοιχτές θύρες» (Οpen Days), ένα πενθήμερο επισκέψεων μαθητών Λυκείων και Γυμνασίων, που διοργάνωσε το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας από τη Δευτέρα 20/02/2017 έως την Παρασκευή 24/02/2017, με σκοπό την άμεση επαφή των μαθητών με το Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα και τις σπουδές σε όλα τα Τμήματά του.

Στόχος της διοργάνωσης είναι να δοθεί έμφαση (α) στην προβολή σύγχρονων επιστημονικών επιτευγμάτων, (β) στη διαφήμιση των ερευνητικών προσπαθειών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και (γ) στη μεθοδολογία διδασκαλίας και έρευνας στον ακαδημαϊκό χώρο διαμέσου επιδείξεων εκλαϊκευμένων πειραμάτων και σύντομων ελκυστικών διαλέξεων ως προς τα ενδιαφέροντα των μαθητών. Πρόκειται για ένα θεσμό που λειτουργεί τα τελευταία χρόνια. Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας ανοίγει τις πόρτες του και παρουσιάζει τη δουλειά του στους Θεσσαλούς μαθητές, με στόχο να προσελκύσει μελλοντικούς φοιτητές και μάλιστα άριστους για τη στελέχωση των τμημάτων του.
Καθηγητές του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής ενημέρωσαν τους μαθητές του 3ου ΓΕΛ για το πρόγραμμα σπουδών της σχολής και στη συνέχεια τους ξενάγησαν στα εργαστήρια και στους χώρους διδασκαλίας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από εξειδικευμένους επιστήμονες για το σύστημα γραφής των τυφλών και τη διδασκαλία της Νοηματικής Γλώσσας . Ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία που προσέλκυσε το ενδιαφέρον όλων. Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας να «αποδράσουν» από την τυπική σχολική καθημερινότητα, να αποκομίσουν θετικές εμπειρίες και να αποχωρήσουν ενθουσιασμένοι από το Πανεπιστήμιο και με γεμάτες τις αποσκευές από όμορφες παραστάσεις και γνώσεις. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Ευαγγελίδου Καλλιόπη, Ελευθεριάδου Μάρθα και Παπαρίζος Απόστολος .