Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Στις 25 Σεπτεμβρίου 2015 η Εφορεία Αρχαιοτήτων Καρδίτσας, στο πλαίσιο του εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς πραγματοποίησε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Καρδίτσας εκπαιδευτική δράση για σχολικές ομάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα: «Η Βία και η Ανεκτικότητα μέσα από τη λατρεία της Ιτωνίας Αθηνάς στη Θεσσαλιώτιδα». Το περίφημο Πανθεσσαλικό Ιερό της Ιτωνίας Αθηνάς στη Φίλια, αν και αφιερωμένο στη λατρεία της πολεμικής φύσης της Θεάς, αποτέλεσε ένα κοινό τόπο ειρηνικής συνύπαρξης, διαπραγμάτευσης και διαμόρφωσης της κοινής συλλογικής ταυτότητας των διαφορετικών θεσσαλικών πόλεων.

Η Α΄ τάξη του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας, και συγκεκριμένα τα τμήματα Α3 και Α4, συμμετείχαν στην παραπάνω εκπαιδευτική δράση, συνολικά σαράντα τέσσερις (44) μαθητές. Την πρωτοβουλία για την οργάνωση της συμμετοχής ανέλαβαν οι κ. Ευαγγελίδου Καλλιόπη και η κ. Σιατήρα Σταυρούλα, Φιλόλογοι του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας. Οι δύο εκπαιδευτικοί διδάσκουν Αρχαία Ελληνικά στους μαθητές των ανωτέρω τμημάτων και είναι μέλη της Ομάδας Δράσεων Πρόληψης Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού (ΣΒΕ) του Σχολείου και στα πλαίσια λειτουργίας αυτής της Ομάδας προγραμματίζουν διάφορες δράσεις πρόληψης της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού. Τους μαθητές συνόδευσαν και οι εκπαιδευτικοί του Λυκείου: κ. Παραθύρας Ηλίας, Φυσικός και κ. Μπαϊράμη Παναγιώτα, Φιλόλογος.

Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς2