katiaGerou
Την Πέμπτη 26 Μαρτίου 2015 μαθητές-τριες της θεατρικής ομάδας του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας συναντήθηκαν με την ηθοποιό Κάτια Γέρου. Οι μαθητές-τριες και οι συνοδοί καθηγητές τους ήταν προσκεκλημένοι στη Θεατρική Σκηνή Καρδίτσας στα πλαίσια προγραμματισμένης συνάντησης του 31ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας που προγραμμάτισε η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων νομού Καρδίτσας σε συνεργασία με τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης.

Η συζήτηση των μαθητών με την ηθοποιό επικεντρώθηκε στο θέμα:«Τέχνη και Πραγματικότητα». Ειδικότερα θίχτηκαν θέματα που σχετίζονται με το τι μπορεί να οριστεί ως Τέχνη, με τη σημασία της Τέχνης στη σημερινή σκληρή πραγματικότητα, την αξία της Τέχνης στη ζωή μας και με τη σχέση των νέων με την Τέχνη και την προσφορά της σε αυτούς. Ακόμη, κάποιες από τις ερωτήσεις των μαθητών ήταν μία συνέντευξη της ηθοποιού.

Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης που συμμετείχαν στη συζήτηση ήταν οι: Αποστολακούλης Στέφανος, Αποστολοπούλου Μαρία, Γκουντιάνας Βαγγέλης, Ζέρβας Σπύρος, Ζησοπούλου Γεωργία, Κουτσώνης Αστέρης,  Κωνσταντίνου Ηλίας, Στατήρα Κυριακή, Στεργιούλη Ειρήνη, Γκαγκούλια Ευαγγελία, Γορδίου Φωτεινή, Μανωλόπουλος Σωτήρης, Μπελάγιας Απόστολος, Μυλωνής Πολύβιος, Τσιανάκα Αγγελική και Χαρκοπλιά Βασιλεία. Οι συνοδοί καθηγητές των μαθητών-τριών ήταν οι εκπαιδευτικοί που είναι υπεύθυνες για τη θεατρική ομάδα του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας: Μπαϊράμη Παναγιώτα, Σιατήρα Σταυρούλα και Σκουρτανιώτη Παναγιώτα, φιλόλογοι.